poniedziałek, 03 październik 2022 10:10

Jak powinna wyglądać nowoczesna restauracja?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
pixabay pixabay

W niemal każdej restauracji znajdują się urządzenia, które niewątpliwie ułatwiają pracę pracownikom. Nowoczesne technologie oraz ich wykorzystanie powodują, że nie tylko gotowanie jest prostsze, ale również serwowanie posiłków oraz płacenie.


W wielu restauracjach wprowadzono sposób dokonywania wpłat kartą i telefonami. Niewątpliwie uprościło to klientom regulację płatności i wyeliminowało prawdopodobieństwo posiadania nieodpowiedniej ilości pieniędzy. W aktualnych czasach jest już czymś naturalnym nie noszenie przy sobie dużych kwot pieniędzy. Jest to wygodniejsze, ale i mniej ryzykowne. Dzięki temu człowiek nie musi bać się napaści i kradzieży. Przestaliśmy chodzić z wypchanymi portfelami przez co i kieszenie stały się mniej wypchane. Stanowczo nauka ułatwiła człowiekowi życie. Duża ilość sklepów udostępnia już terminarze i funkcję płacenia pieniądzem elektronicznym. To też ma miejsce w restauracjach.

 Jak większość miejsc oddanych do dyspozycji ludziom, również lokale gastronomiczne musiały wyjść na przeciw nowym zasadom oraz wymaganiom. Odmianie poddano wystrój, który z staromodnego zmienił się w nowoczesne i luksusowe miejsca. Dodatkowo przekształciły się również zachowania właścicieli i pracowników restauracji. Podniesiono wymagania pracodawców, odnośnie kompetencji i zdolności kelnerów i kucharzy. Można rzec, że również podniesiono stawki oraz wypłaty pracowników, które mimo wszystko zależą od autorytetu i popularności restauracji.

Dodatkowo modernizacji należało również poddać wyposażenie wielu restauracji. Przestarzałe piekarniki oraz lodówki trzeba było zamienić tak by współgrały z zasadami sanepidu. Nowością stały się stoły nierdzewne, które w niezwykle szybkim czasie trafiły do niemal każdego lokalu. Ich trwałość na uszkodzenia mechaniczne oraz odporność na korozje przyczyniły się do tak dużej popularyzacji. Nie tylko stół nierdzewny trafił do kuchni w restauracji. Aktualnie można zaobserwować, że większą część sprzętów, które obcuje z, stworzona jest ze stali nierdzewnej.

Jeżeli mowa o nowoczesnych restauracjach, uwagę trzeba poświęcić tym przesadnie nowoczesnym. Czasem dzieje się tak, że właściciel tak bardzo chce wyjść do klienta, że stwarza coś zupełnie nowego i innego. Pionierami w aranżowaniu nowych oraz dziwnych miejsc są zdecydowanie Japończycy i Chińczycy. Już dziś znani są z takich lokali jak Dark Restaurant, w której panują wręcz egipskie ciemności. Czy też miejsce, w którym zamiast talerzy, jedzenie podawane jest w mniejszej wersji muszli klozetowej. Jednak najdziwniejsza restauracja jaką do tej pory można spotkać, mieści się w Japonii. Kanibalistyczna restauracja Nyotaimori, w której serwowane jedzenie wizualnie przypomina ludzkie organy, a goście zamiast sztućcami posługują się chirurgicznymi narzędziami.

Taka już natura, że świat posuwa się naprzód i chcąc dotrzymać mu kroku, lokale również muszą się rozwijać oraz ulepszać swoje oferty.

Więcej w tej kategorii: Co w aptece się dzieje? »
 • Paczkomaty w szpitalach, jeden w Krakowie
  Paczkomaty w szpitalach, jeden w Krakowie

  W odpowiedzi na potrzeby pacjentów oraz ich rodzin, Grupa InPost zainstalowała paczkomaty w czterech polskich szpitalach, w tym w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Te nowoczesne urządzenia umożliwiają odbiór i nadawanie przesyłek bez potrzeby opuszczania terenu szpitala.

  Written on piątek, 19 kwiecień 2024 15:54
 • Apelacja w sprawie zabójstwa studentki w Krakowie
  Apelacja w sprawie zabójstwa studentki w Krakowie

  Zabójstwo 23-letniej studentki, które wstrząsnęło Krakowem pod koniec 1998 roku, po raz kolejny wraca do publicznej świadomości wraz z rozpoczęciem procesu apelacyjnego Roberta J., oskarżonego o tę brutalną zbrodnię. Po latach śledztwa i kontrowersyjnego procesu w pierwszej instancji, gdzie Robert J. został skazany na dożywotnie więzienie, teraz jego sprawa jest ponownie analizowana przez Sąd Apelacyjny w Krakowie. Obrona zarzuca poważne błędy procesowe, podkreślając problemy z anonimowymi świadkami i brak możliwości bezpośredniego zadawania pytań, co mogło wpłynąć na obiektywność wyroku. Tymczasem prokuratura, reprezentowana przez prokuratora Piotra Krupińskiego, broni dotychczasowych ustaleń, argumentując kluczowymi dowodami, w tym wynikami badań wariografem. Rozprawa apelacyjna, która rozpoczęła się 17 kwietnia, może nie tylko zmienić losy oskarżonego, ale także rzucić nowe światło na jedną z najbardziej mrocznych i zagadkowych zbrodni w nowożytnej historii Polski.

  Written on czwartek, 18 kwiecień 2024 15:29
 • Nie żyje młody Ukrainiec w Krakowie
  Nie żyje młody Ukrainiec w Krakowie

  W niewyjaśnionych okolicznościach zakończyły się poszukiwania 25-letniego obywatela Ukrainy, który od kilku dni był poszukiwany w Krakowie. Tragiczny finał nastąpił, gdy jego ciało zostało odnalezione na terenie miasta. Policja, na podstawie wstępnych ustaleń, sugeruje możliwość samobójstwa, ale nadal prowadzi śledztwo, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia. Informacja o zakończeniu poszukiwań wzbudziła wiele pytań wśród lokalnej społeczności oraz mediów, dążących do zrozumienia przyczyn tego dramatycznego wydarzenia.

  Written on środa, 17 kwiecień 2024 09:48
 • Skuteczna akcja strażaków. Pożar domu w Bolechowicach pod Krakowem szybko opanowany
  Skuteczna akcja strażaków. Pożar domu w Bolechowicach pod Krakowem szybko opanowany

  We wtorek, 16 kwietnia, mieszkańcy Bolechowic w gminie Zabierzów byli świadkami groźnego pożaru, który wybuchł w jednym z lokalnych domów jednorodzinnych. Dzięki szybkiej reakcji straży pożarnej, ogień został opanowany bez ofiar w ludziach.

  Written on wtorek, 16 kwiecień 2024 12:43
 • Kraków przyspiesza w kierunku zielonej przyszłości. Nowe stacje ładowania autobusów elektrycznych
  Kraków przyspiesza w kierunku zielonej przyszłości. Nowe stacje ładowania autobusów elektrycznych

  Kraków zdecydowanie zmierza ku zrównoważonemu rozwojowi miejskiego transportu. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) ogłosiło plany rozbudowy infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych, zakładając instalację nowych stacji szybkiego ładowania. To krok naprzód w realizacji ekologicznej strategii miasta, który ma poprawić efektywność komunikacji miejskiej i zredukować ślad węglowy.

  Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 14:33