czwartek, 02 maj 2024 17:48

Boom na działki ROD w Krakowie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Boom na działki ROD w Krakowie Boom na działki ROD w Krakowie fot: pixabay

Działki Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) w Krakowie, znane z przeszłości jako miejsca wypoczynku pracowników, obecnie przeżywają swój drugi rozkwit. Pandemia i rosnące zainteresowanie życiem blisko natury spowodowały, że ceny tych małych enklaw zieleni wzrosły znacząco, przyciągając nową falę kupujących.

Czego się dowiesz:

  • Jakie są obecne ceny działek ROD w Krakowie w porównaniu do okresu przed pandemią?
  • Jak zmienił się profil osób zainteresowanych zakupem działek ROD w Krakowie?
  • Jakie czynniki wpłynęły na wzrost popularności działek ROD w Krakowie?
  • Jakie zmiany w cenach działek rekreacyjnych odnotował Polski Instytut Ekonomiczny w pierwszym kwartale 2024 roku?
  • Jakie znaczenie mają obecnie działki ROD dla rynku nieruchomości w Krakowie?

Ewolucja cen i oferty

Cena za użytkowanie działki w Krakowie dramatycznie wzrosła w ostatnich latach. Jeżeli przed pandemią za ogródek z domkiem można było zapłacić 10-20 tys. zł, to teraz prosta działka bez budynku kosztuje około 50 tys. zł. Umeblowane i wyposażone ogródki z domkiem i altaną osiągają kwoty przekraczające 100 tys. zł, a za najbardziej ekskluzywne lokalizacje, takie jak działka w Balicach z widokiem na Wawel, ceny startują od ćwierć miliona złotych.

Dynamika rynku i zmiana profilu działkowiczów

Łukasz Woźniak, prezes ROD "Wisła", zauważył znaczącą zmianę w demografii zainteresowanych. Obecnie to głównie młodsze pokolenia decydują się na zakup działek, szukając odpoczynku od miejskiego zgiełku. Tygodniowo odnotowuje się od 10 do 15 zapytań, co wskazuje na rosnący popyt. "Boom na ogródki sprawił, że teraz trzeba mieć o wiele grubszy portfel, żeby móc użytkować ogródek," komentuje Woźniak.

Renesans czy trwała zmiana?

Działki ROD od lat 80. XX wieku nie były tak popularne, jak obecnie. Polski Instytut Ekonomiczny potwierdza ten trend, wskazując na wzrost liczby ofert sprzedaży działek rekreacyjnych o 190% oraz wzrost cen gruntów o 30% w pierwszym kwartale 2024 roku. Pandemia koronawirusa znacząco przyspieszyła ten proces, czego dowodem jest średnia cena metra kwadratowego działki, która osiągnęła poziom 331 zł – wzrost o 38% rocznie.

Transformacja krakowskich działek ROD z symboli PRL-u w atrakcyjne i pożądane miejsca wypoczynku i inwestycji świadczy o zmieniających się trendach społeczno-ekonomicznych. Działki te, choć niegdyś kojarzone głównie z pracownikami, dzisiaj stanowią ważny element krakowskiego rynku nieruchomości, oferując unikalne połączenie rekreacji i inwestycji blisko natury.

źródło: Nasze Miasto