Spis treści:
- Atak nożownika w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie
- Reakcje władz i organizacji lekarskich
- Śledztwo i działania prokuratury w sprawie ataku
- Apel o większe bezpieczeństwo personelu medycznego
Atak nożownika w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie
Do ataku doszło około godziny 10:30 w poradni ortopedycznej. 35-letni mężczyzna wtargnął do gabinetu lekarskiego podczas wizyty pacjentki i zaatakował ortopedę nożem. Ochrona szpitala natychmiast zatrzymała napastnika. Policja przejęła zatrzymanego i prowadzi czynności wyjaśniające.
Ofiarą był doświadczony lekarz ortopeda o imieniu Tomek, pracujący w szpitalu od wielu lat. Pomimo zaangażowania ponad 20 osób nie udało się uratować życia lekarza, a obrażenia okazały się śmiertelne. Dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski przekazał, że atak był całkowicie niespodziewany i przekroczył wszelkie granice wyobrażenia o bezpieczeństwie w placówkach ochrony zdrowia.
Reakcje władz i organizacji lekarskich
Śmierć ortopedy wywołała falę kondolencji ze strony przedstawicieli władz i środowiska medycznego. Prezydent Andrzej Duda, premier Donald Tusk oraz marszałek Sejmu wyrazili głęboki żal i wsparcie dla rodziny zamordowanego lekarza.
Wśród kondolencji znalazły się także słowa prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego oraz wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara. Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podkreślił, że miejsce szpitala powinno być symbolem bezpieczeństwa, a nie miejscem tragedii.
Wojewoda przypomniał o trwającej kampanii społecznej Stop agresji wobec ratowników, podkreślając rosnącą falę przemocy wobec całego personelu medycznego.
Śledztwo i działania prokuratury w sprawie ataku
Śledztwo w sprawie tragedii prowadzi Prokuratura Rejonowa Kraków Podgórze. Rzeczniczka prokuratury Oliwia Bożek-Michalec zapowiedziała formalne wszczęcie postępowania w najbliższych dniach.
Komenda Miejska Policji w Krakowie zabezpieczyła miejsce zdarzenia oraz prowadzi działania procesowe pod nadzorem prokuratury. Planowane są czynności z udziałem zatrzymanego sprawcy.
Dyrektor Marcin Jędrychowski poinformował, że napastnik był niezadowolony z leczenia. Skarga pacjenta była wcześniej rozpatrywana przez Rzecznika Praw Pacjenta, który nie stwierdził nieprawidłowości.
Sprawca podjął działania na własną rękę, co doprowadziło do niewytłumaczalnej tragedii.
Apel o większe bezpieczeństwo personelu medycznego
Po dramatycznych wydarzeniach środowisko medyczne ponownie apeluje o zapewnienie większego bezpieczeństwa w placówkach zdrowotnych. Po śmierci ratownika medycznego z Siedlec rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Nowe regulacje przewidują:
- obowiązkowe szkolenia dla pracowników ochrony zdrowia
- trzyosobowe zespoły karetek pogotowia
- obowiązek wyposażenia w kamizelki nożoodporne od 1 lipca 2025 roku
Projekt nowelizacji znajduje się w końcowej fazie procesu legislacyjnego. Środowiska lekarskie i ratownicze apelują o szybkie przyjęcie zmian i realne wzmocnienie ochrony pracowników służby zdrowia.
źródło: TVP Kraków