środa, 09 październik 2024 11:48

Seria nocnych pożarów w parku Grzegórzeckim w Krakowie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nocne pożary w Krakowie Nocne pożary w Krakowie Fot: pixabay

Do serii pożarów w parku Grzegórzeckim doszło w okresie czerwiec – wrzesień 2024. Spłonęła część zabudowań pochodzących z lat 1915-1916 – dawnych hal magazynowych, będących elementem Twierdzy Kraków, a także inne budynki mające około sto lat. Oficjalnie przyczyny pojawienia się ognia wciąż nie ustalono. Radni apelują do władz Krakowa i urzędników o podjęcie natychmiastowych działań, które zabezpieczą zielony obszar na Grzegórzkach.

Mający ponad pięć hektarów park Grzegórzecki znajduje się w rejonie ul. Skrzatów, na dawnym terenie wojskowym. Zielony obszar, obecnie gęsto zarośnięty i z niszczejącymi dawnymi zabudowaniami, czeka na realizację przygotowanej dla niego koncepcji zagospodarowania.

Do pożarów doszło tam: 29 czerwca (spłonął magazyn Twierdzy Kraków), 27 sierpnia (ogień pojawiał się w pustostanie, który już wcześniej był uszkodzony pożarem), 30 sierpnia i 2 września (małe pożary), 11 września (ogień zniszczył konstrukcję budynku biurowo-sztabowego z okresu XX-lecia międzywojennego). Wszystkie zdarzenia miały miejsce po godz. 22. W powszechnej opinii były to podpalenia.

Co było przyczyną pożarów, czy ktoś przyczynił się do ich powstania - kwestie te są wciąż przedmiotem policyjnych postępowań.

- W związku ze zdarzeniami z czerwca oraz sierpnia (z 27.) w KPolicja w Krakowie prowadzi dochodzenie w sprawie wrześniowego pożaru w parku Grzegórzeckim. Śledztwo dotyczy zagrożenia pożarowego i spowodowania niebezpieczeństwa publicznego. Lokalne władze są pod presją, aby poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie.

Dochodzenie i działania policji w Krakowie

Do pożaru w parku Grzegórzeckim doszło 11 września. Komisarz Piotr Szpiech z Miejskiej Komendy Policji w Krakowie przekazał, że prowadzone jest postępowanie na podstawie art. 163 kodeksu karnego. Sprawa dotyczy spowodowania zdarzenia powszechnie niebezpiecznego. Obecnie trwa analiza przyczyn pożaru oraz czynności wyjaśniające, które mają ustalić odpowiedzialnych za incydent.

„Postępowanie to na chwilę obecną jest na biegu.”– Komisarz Piotr Szpiech, rzecznik Miejskiej Komendy Policji w Krakowie

„Czynności są prowadzone w kierunku sprowadzenia zdarzenia powszechnie niebezpiecznego, mającego postać pożaru." – Komisarz Piotr Szpiech, rzecznik Miejskiej Komendy Policji w Krakowie

Apel radnych o zwiększenie patroli

Od czasu pożarów w parku Grzegórzeckim, radni Krakowa domagają się wzmocnienia zabezpieczeń. Jakub Kosek, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, oraz radny Łukasz Maślona wezwali władze do zwiększenia liczby patroli straży miejskiej i policji. Radni dzielnicy Grzegórzki również apelowali o szybką reakcję władz, by ograniczyć zagrożenie pożarowe.

Radni wskazują na potrzebę:

  • zwiększenia patroli,
  • poprawy infrastruktury zabezpieczającej,
  • szybkiej reakcji na kolejne incydenty.
  • Plany zabezpieczenia parku Grzegórzeckiego

Władze Krakowa rozważają dodatkowe środki ochrony dla parku Grzegórzeckiego. Wśród planowanych działań znajduje się rozbudowa monitoringu oraz zwiększenie liczby patroli, by poprawić bezpieczeństwo. Decyzje dotyczące wdrożenia środków mają zapaść w najbliższych dniach, a miasto stara się przywrócić spokój w rejonie Grzegórzek.

Obecnie miasto przygotowuje konkretne działania, które mają poprawić bezpieczeństwo w parku. Prace nad wzmocnieniem zabezpieczeń w tym rejonie są priorytetem dla lokalnych władz.

źródlo: Nasze Miasto