czwartek, 29 sierpień 2024 15:01

Straż miejska w Krakowie zgłoszona do prokuratury

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Straż miejska zgłoszona do Prokuratury Straż miejska zgłoszona do Prokuratury Fot: pixabay

Do Prokuratury Regionalnej w Krakowie trafiło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez straż miejską. Sprawa dotyczy praktyki pozostawiania przez funkcjonariuszy tzw. „informacji” za wycieraczkami nieprawidłowo zaparkowanych samochodów bez podejmowania dalszych działań prawnych.

Czego się dowiesz:

  • Dlaczego straż miejska w Krakowie została zgłoszona do prokuratury?
  • Jakie argumenty przytacza Filip Siwek w swojej skardze na straż miejską?
  • Jakie jest stanowisko straży miejskiej w sprawie pozostawiania „informacji” za wycieraczkami?
  • Jakie są obecne stawki mandatów za nieprawidłowe parkowanie i czy planowane są ich zmiany?

Aktywiści kontra straż miejska

Zawiadomienie złożył Filip Siwek, który podkreśla, że pozostawianie jedynie „informacji” bez wszczynania czynności wyjaśniających jest zaniechaniem obowiązków przez strażników miejskich. Jego zdaniem taka praktyka sprzyja kierowcom łamiącym przepisy, ponieważ unika się w ten sposób nałożenia mandatu czy innej formy kary.

Odpowiedź straży miejskiej

Rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Marek Anioł, wyjaśnia, że „informacje” mają charakter prewencyjny i są zgodne z ustawą o strażach gminnych. Jego zdaniem działania te mają na celu informowanie kierowców o naruszeniu przepisów i zapobieganie przyszłym wykroczeniom.

Kontrowersje wokół mandatów

Obecnie mandat za nieprawidłowe parkowanie wynosi 100 zł i nie zmienił się od ponad dwóch dekad. Wysokość tej kary stała się przedmiotem debaty, szczególnie w kontekście rosnących kosztów życia i niewspółmiernie niskich kar za inne wykroczenia drogowe. Pojawiają się jednak propozycje, by tę stawkę zwiększyć.

źródło: Love Kraków