Spis treści
- Centrum terapii chorób cywilizacyjnych i jego rozwój
- Nowoczesna aparatura badawcza dla Collegium Medicum
- Innowacyjne platformy badawcze w Polsce
Centrum terapii chorób cywilizacyjnych i jego rozwój
Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem działa od 2023 roku. Funkcjonuje w modelu otwartej współpracy, zapewniając dostęp do aparatury naukowcom z kraju i zagranicy. Misją centrum jest łączenie badań przedklinicznych z klinicznymi, szczególnie o profilu niekomercyjnym.
Docelowo centrum znajdzie się w budynku dydaktyczno-laboratoryjnym „A”. Obiekt jest częścią Kampusu Medycznego UJ CM w Prokocimiu. Budynek zintegrowano z Wydziałem Farmaceutycznym oraz nowymi obiektami Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.
Nowoczesna aparatura badawcza dla Collegium Medicum
Dzięki dofinansowaniu centrum wzbogaci się o zaawansowane technologie badawcze, które poszerzą jego możliwości. Wśród nowej aparatury znajdą się:
- System do mikrodysekcji laserowej umożliwiający przestrzenne obrazowanie,
- Spektrometry masowe dla proteomiki pojedynczych komórek,
- Tomograf MRI/PET z kriocewką do precyzyjnego obrazowania,
- Mikroskop wielofotonowy do analiz subkomórkowych,
- Systemy badań interakcji leków z kanałami jonowymi.
Nowa technologia pozwoli na analizę RNA, DNA i białek w wysokiej rozdzielczości. Rozbudowana platforma badań behawioralnych umożliwi testowanie bezpieczeństwa działania leków.
Innowacyjne platformy badawcze w Polsce
Zakupiony sprzęt umożliwi utworzenie pierwszych w Polsce platform badawczych. Nowe technologie pozwolą na zaawansowane analizy obrazowe, badania proteomiki oraz testy elektrofizjologiczne.
Projekt realizowany jest w ramach konkursu „Ścieżka dla projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej”. Operatorem środków jest Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.
Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Collegium Medicum stanie się jednym z liderów badań nad chorobami cywilizacyjnymi w Polsce. Nowa aparatura przyczyni się do rozwoju skutecznych terapii i nowoczesnych metod diagnostycznych, które będą miały realny wpływ na przyszłość medycyny.