Spis treści:
- Wypowiedź prezydenta Krakowa o graffiti
- Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
- Stanowisko krakowskich urzędników
- Decyzja sądu w sprawie skargi
- Co dalej z nielegalnym graffiti
Wypowiedź prezydenta Krakowa o graffiti
W kwietniu 2024 roku Aleksander Miszalski jako kandydat na prezydenta Krakowa zapowiedział powołanie jednostki zajmującej się estetyką miasta. Podczas nagrania opublikowanego na TikToku określił nielegalne malunki jako "potworki". Film pokazywał przykłady legalnego street artu oraz niechcianych bazgrołów.
"Potworki" – określenie użyte w nagraniu dotyczącym nielegalnego graffiti. - Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa
We wrześniu, już jako prezydent, ponownie poruszył temat graffiti. Poinformował o usunięciu 7,5 m² nielegalnych malunków i podkreślił, że miasto nie będzie tolerować wandalizmu. Zapowiedział stworzenie miejsc przeznaczonych dla artystów oraz surowsze działania wobec sprawców. Wskazał także na przykład Tymoteusza P., skazanego za niszczenie budynków.
Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
19 listopada 2024 roku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trafiła skarga podpisana przez A.F. Autor zarzucał prezydentowi miasta oraz Radzie Miasta Krakowa nękanie i publiczne piętnowanie.
- Podkreślił, że podejmowane wobec niego działania mogą naruszać wolność wypowiedzi artystycznej.
- Wspomniał o próbach represjonowania artystów ulicznych.
- Twierdził, że jest obiektem nękania z powodu swojej działalności twórczej.
Stanowisko krakowskich urzędników
Rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Krakowa, Dominika Jaźwiecka, potwierdziła otrzymanie skargi. Podkreśliła, że dotyczyła ona głównie zarzutów o nękanie i naruszenie wolności artystycznej. Urzędnicy nie zdradzili jednak więcej szczegółów.
Skarga na działania prezydenta miasta i Rady Miasta Krakowa obejmowała w szczególności uporczywe nękanie i naruszenie prawa do wypowiedzi artystycznej. - Dominika Jaźwiecka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Krakowa
Decyzja sądu w sprawie skargi
Sąd administracyjny rozpatrzył skargę 23 stycznia 2025 roku. Postanowił ją odrzucić z powodów formalnych. W uzasadnieniu wskazano, że WSA nie zajmuje się tego typu sprawami, a kwestie nękania i wolności artystycznej podlegają sądom powszechnym.
Co dalej z nielegalnym graffiti
Pod koniec listopada 2024 roku powstała petycja do prezydenta Krakowa w sprawie graffiti. Autorka postulowała wprowadzenie surowych środków przeciwko wandalom i przywołała przykład Nowego Jorku, gdzie stosuje się politykę "zero tolerancji".
W odpowiedzi miasto podkreśliło, że:
- Nielegalne graffiti jest regularnie usuwane przez służby miejskie.
- Straż miejska nakłada kary na wandali złapanych na gorącym uczynku.
- Brakuje odpowiednich przepisów umożliwiających szybkie usuwanie malunków z prywatnych budynków.
Obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne w sferze problematyki graffiti. - Ministerstwo Sprawiedliwości
Posłanka Paulina Matysiak złożyła interpelację do Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie. Resort odpowiedział, że nie planuje zmian w przepisach dotyczących graffiti.