poniedziałek, 25 marzec 2024 13:16

W Krakowie poszukują promieniotwórczego defektoskopu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kraków - poszukiwania defektoskopu Kraków - poszukiwania defektoskopu fot: pixabay


Niedzielne poszukiwania promieniotwórczego defektoskopu, zgubionego w okolicy Wzgórz Krzesławickich, nie przyniosły rezultatów. Urządzenie, zawierające promieniotwórczy selen, zostało zagubione przez firmę prowadzącą drogowe prace budowlane na trasie S7. Sprawa wzbudza ogromne zaniepokojenie, a Państwowa Agencja Atomistyki apeluje o ostrożność i zgłaszanie wszelkich informacji dotyczących zaginionego sprzętu.

 

Intensywne poszukiwania


Samo zaginięcie defektoskopu zostało zauważone przez firmę prowadzącą roboty budowlane na S7 w nocy z 21 na 22 marca na terenie Nowej Huty. Od tego momentu trwają intensywne poszukiwania, które koncentrują się w rejonie Wzgórz Krzesławickich. Pomimo wykorzystania dronów przez policję w niedzielę, urządzenie nadal pozostaje nieodnalezione. Nieoficjalnie mówi się o planowanym wyjeździe krakowskiej policji do siedziby firmy w Bielsku-Białej, jednak nie ma potwierdzenia co do tego, czy doszło już do rozmów ze śledczymi.

Ostrzeżenie i apel o współpracę


Defektoskop zawiera wysokoaktywne źródło promieniotwórcze selen 75Se o aktywności 380GBq. Państwowa Agencja Atomistyki zdecydowanie ostrzega przed otwieraniem lub rozcinaniem urządzenia, zaznaczając, że krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Wszelkie informacje dotyczące lokalizacji zaginionego defektoskopu należy niezwłocznie zgłaszać odpowiednim służbom, takim jak policja, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki. Współpraca społeczności jest kluczowa w odnalezieniu zaginionego sprzętu i zapewnieniu bezpieczeństwa dla wszystkich