środa, 03 kwiecień 2024 12:10

Walka o metro w Krakowie trwa od.... 60 lat

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czy w Krakowie potrzebne metro ? Czy w Krakowie potrzebne metro ? fot: pixabay

W krakowskiej rzeczywistości, która od lat zmaguje się z korkami ulicznymi, marzenie o metrze jest jakby mitem, który wisi w powietrzu od lat. Jednakże, mimo długotrwałych dyskusji i spekulacji, realizacja tego pomysłu pozostaje w sferze planów.

 

Potrzeba, która trwa 60 lat

Mimo że pierwsze wzmianki o metrze w Krakowie pojawiają się już w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa w 1965 roku, pomysł ten pozostaje nadal w sferze marzeń. W tym samym czasie miasta o zbliżonym rozmiarze, jak Amsterdam czy Monachium, mogą cieszyć się z funkcjonujących już linii metra.

Propozycja Alstomu

Dekadę temu, Lesław Kuzaj, Prezes Alstomu w Polsce, przedstawił atrakcyjną propozycję finansowania budowy metra w Krakowie. Firma ta zaproponowała zastosowanie systemu AXONIS, który miałby znacznie skrócić czas budowy oraz zwiększyć prędkość i pojemność metra. Niestety, inicjatywa ta została zablokowana przez władze Krakowa.

Przyszłość metra w Krakowie

Obecnie wszyscy kandydaci na prezydenta Krakowa podkreślają konieczność budowy metra. Pomimo toczących się dyskusji, metropolitalne metro pozostaje w sferze planów, a codzienne korki nadal utrudniają życie mieszkańcom. Metro w Krakowie nie jest już tylko kwestią komunikacyjną, ale także ekologiczną. Mniej samochodów na drogach oznacza czystsze powietrze dla mieszkańców. Dlatego też, niezależnie od kierunku, jaki podejmie nowy prezydent Krakowa, decyzja o budowie metra może być kluczowa dla przyszłości miasta.