wtorek, 18 czerwiec 2024 11:18

Jak rekrutacja wpływa na biznes?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
biznes biznes fot: pixabay

Każda duża firma technologiczna w pewnym momencie znajduje się w sytuacji, kiedy to trzeba zatrudnić specjalistów. O ile eldorado w branży IT mamy już raczej za sobą, wciąż nie jest łatwo o programistę, który będzie solidnie wykonywać swoje obowiązki. Właśnie z tego powodu, zarządy firm decydują się na zatrudnienie agencji rekrutacyjnych IT. Tylko jak wpływa to na świat biznesu?

Dobra rekrutacja = przewaga konkurencyjna firmy

Zadziwiająco rzadko mówi się o tym, jak dużą przewagę nad konkurencją możesz uzyskać tylko i wyłącznie przez to, jaki zespół stworzysz. Każdy pracownik Twojej organizacji musi do niej pasować, zarówno pod kątem merytorycznym i kompetencyjnym, jak i osobowościowym. Z tego założenia wychodzi itMatch, które świadczy usługi rekrutacyjne IT Kraków - rekrutacje prowadzone przez tę firmę nastawione są na bardzo precyzyjne selekcjonowanie kandydatów i poszukiwanie ich w taki sposób, aby po zatrudnieni, przepracowali w Twojej firmie możliwie dużo czasu.

Doradztwo w dziedzinie HR

Niewątpliwą zaletą współpracy z agencją rekrutacyjną IT jest również to, że zatrudnieni w niej specjaliści będą w stanie doradzić Ci w kwestii wyboru odpowiednich benefitów, organizacji siatki płac i po części, w również w zakresie polityki kadrowej. Rekruterzy mają ogromne doświadczenie w kontakcie z ludźmi, dzięki czemu mają umiejętności pozwalające na uczynienie miejsca pracy bardziej przyjaznym.

Dobra agencja rekrutacyjna IT zadba również o to, aby proces onboardingu w Twojej firmie był możliwie efektywny. Pierwsze tygodnie w pracy zawsze są bardzo trudne i dobrze, jeśli nowy członek zespołu nie będzie się czuł osamotniony. Proces wdrażania programistów, analityków i innych osób z branży IT powinien być jak najbardziej dopracowany, ponieważ szybkie zakończenie współpracy generuje mnóstwo stresu i kosztów.

Optymalizacja kosztów

Dobrze zaplanowana rekrutacja będzie również po prostu tańsza. Zatrudnienie agencji rekrutacyjnej sprawia, że nie będziesz zmuszony do budowy wewnętrznego działu HR. Firma outsource’ująca ten proces może zawrzeć z Tobą umowę z krótkim okresem wypowiedzenia, dostępne są również modele, w których płacisz wyłącznie za sukces, czyli skuteczną rekrutację.

Dodajmy również, że doświadczony rekruter powinien zająć się racjonalnym skonstruowaniem oferty. Poprzez przeprowadzenie market mappingu, czyli złożonej analizy sytuacji panującej na rynku, możliwe jest precyzyjne oszacowanie kwoty, którą należy przeznaczyć na zatrudnienie danego specjalisty. To szczególnie ważne w przypadku osób zajmujących się bardzo niszowymi dziedzinami, ponieważ popyt na ich pracę jest często znacznie większy od aktualnej podaży, a przy tym trudno jest odgórnie założyć, ile powinno wynosić wynagrodzenie takiego programisty.

Poprawa wizerunku firmy

Nie oszukujmy się - nawet w dużych miastach, plotki potrafią rozchodzić się bardzo szybko. W wielu branżach znajdują się “czarne owce”, czyli firmy, które kojarzone są ze słabą atmosferą, brakiem szacunku do pracownika, kiepskimi wynagrodzeniami i brakiem możliwości rozwoju. Możemy zagwarantować, że nikt, kto jest ambitny, nie pójdzie z własnej woli na rozmowę rekrutacyjną do takiego pracodawcy.

Rozwiązaniem jest oczywiście employer branding, którym również może się zająć zatrudniona przez Ciebie agencja rekrutacyjna. Organizacja eventów, odpowiednia komunikacja z kandydatami i solidne podejście do oceny kompetencji sprawiają, że ludzie będą traktować Twoją organizację jako atrakcyjnego partnera biznesowego, nawet jeśli nie zdecydują się w danym momencie na podjęcie zatrudnienia.