środa, 03 lipiec 2024 16:19

Fort Mistrzejowice w Krakowie zdewastowany

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fort Mistrzejowice w Krakowie zdewastowany Fort Mistrzejowice w Krakowie zdewastowany Zdjęcie redakcyjne

Zaledwie dwa tygodnie po społecznej akcji malowania, fort Mistrzejowice w Krakowie znów padł ofiarą wandali. Nowe uszkodzenia i bazgroły pojawiły się na odnowionym zabytku, wzbudzając zaniepokojenie i pytania o zabezpieczenia przyszłe.

Czego się dowiesz:

  • Co stało się z fortem Mistrzejowice w Krakowie po jego remoncie?
  • Jakie straty powstały w wyniku dewastacji fortu Mistrzejowice?
  • Jakie środki zapobiegawcze rozważa Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie?
  • Jakie działania edukacyjne zostały zaplanowane dla młodzieży z osiedla Piastów?

Szybka reakcja po aktach wandalizmu

Po weekendowych aktach dewastacji, które miały miejsce na przełomie czerwca i lipca, pracownicy Zarządu Budynków Komunalnych (ZBK) przeprowadzili wizję lokalną w celu oceny szkód. Szacuje się, że straty wyniosły kilka tysięcy złotych, a odpowiedzialni za zniszczenia nadal pozostają nieuchwytni.

Monitorowanie i ochrona fortu

W odpowiedzi na kolejne incydenty ZBK rozważa wprowadzenie stałego monitoringu. Obecnie trwają dyskusje na temat możliwości instalacji kamer, co mogłoby zapobiegać przyszłym dewastacjom. Władze zwróciły się również do Policji oraz Straży Miejskiej o zwiększenie nadzoru nad terenem fortu.

Działania edukacyjne i społeczne

ZBK nie ogranicza się tylko do środków represyjnych. W październiku 2023 roku planowane są lekcje historii dla uczniów lokalnych szkół, mające na celu zwiększenie świadomości młodych mieszkańców o wartości historycznej fortu Mistrzejowice. Inicjatywa ta jest częścią szerszych działań edukacyjnych skierowanych do młodzieży z osiedla Piastów.

W związku z powtarzającymi się aktami wandalizmu, Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie intensyfikuje działania ochronne i edukacyjne wokół fortu Mistrzejowice. Sprawa dewastacji została zgłoszona na Policję, a lokalna społeczność jest zachęcana do współpracy w ochronie tego historycznego miejsca.

źródło: Gazeta Krakowska