środa, 19 czerwiec 2024 19:18

Łukasz Kmita ponownie nie wybrany na marszałka województwa małopolskiego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Będą ponowne wybory w Małopolsce Będą ponowne wybory w Małopolsce Zdjęcie redakcyjne

W środę, 19 czerwca, po raz kolejny małopolscy radni nie zdołali wyłonić nowego marszałka województwa. Jedyny kandydat na to stanowisko, poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita, nie uzyskał wymaganej liczby głosów. Kandydatura Kmity przepadła w głosowaniu, mimo poparcia przez niektórych radnych PiS.

Czego się dowiesz:

  • Dlaczego małopolscy radni nie wybrali Łukasza Kmity na marszałka województwa?
  • Kto poparł kandydaturę Łukasza Kmity na marszałka Małopolski?
  • Jakie są konsekwencje braku wyboru marszałka województwa do 8 lipca?
  • Kto apelował o dialog i kompromis w sprawie wyboru marszałka Małopolski?
  • Jakie frakcje dzielą Prawo i Sprawiedliwość w Małopolsce?

Łukasz Kmita znów przepadł w głosowaniu

Prawo i Sprawiedliwość ma w sejmiku województwa małopolskiego 21 radnych, a opozycja 18. W środowym tajnym głosowaniu kandydaturę Łukasza Kmity poparło 17 radnych, 19 było przeciw, a dwa głosy były nieważne. Kmita potrzebował 20 głosów, aby zostać marszałkiem. Wcześniej, podczas inauguracyjnej sesji 6 maja, również nie uzyskał większości - wtedy zagłosowało za nim jedynie 13 radnych.

Szef klubu PiS Rafał Stuglik, rekomendując Kmitę na marszałka, podkreślił jego doświadczenie samorządowe oraz sukcesy odniesione jako wojewoda małopolski. Grzegorz Małodobry z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że Kmita jest kandydatem narzuconym przez prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Rafał Stuglik: "Łukasz Kmita jest naturalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na marszałka województwa małopolskiego (…). Śmiało mogę powiedzieć, że prezentuje on wszystkie cechy, aby tę godną i prestiżową funkcję objąć. Będzie to bardzo dobry marszałek."

Rozbicie wśród radnych PiS w Małopolsce

Partia w Małopolsce jest podzielona między frakcje Beaty Szydło i Ryszarda Terleckiego. Poparcie dla Kmity, mimo rekomendacji Kaczyńskiego, nie jest jednoznaczne. W poniedziałek 17 czerwca, przewodniczący Jan Tadeusz Duda zarządził przerwę w obradach do środy, aby umożliwić dalsze rozmowy wewnątrz partii. Beata Szydło zaapelowała o dialog i kompromis. Sekretarz generalny PiS, Piotr Milowański, również przekonywał radnych do głosowania na Kmitę.

Grzegorz Lipiec: "W Mistrzostwach Europy zawsze gramy mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor. Na razie Łukasz Kmita przegrał już drugi z nich. Zdobył 17 za, 19 przeciw, 2 wstrzymujące. Kandydat Kaczyńskiego, kolejny raz przegrał."

Beata Szydło: "Do wszystkich o rozwagę, wolę dialogu i kompromisu oraz odpowiedzialność. Robię to jako wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, ale przede wszystkim jako mieszkaniec Małopolski."

Szczęsny Filipiak: "Czas nieubłaganie się kurczy i jeśli się skończy, jesteśmy gotowi stanąć do kolejnych wyborów."

Będą ponowne wybory w Małopolsce?

Radni sejmiku mają czas na wybór marszałka do 8 lipca. Jeśli do tego czasu nie uda się podjąć decyzji, premier powoła komisarza, a następnie zarządzi nowe wybory. Radny KO Szczęsny Filipiak zadeklarował gotowość do kolejnych wyborów, jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana w terminie.

źródło: tvn24.pl