sobota, 08 czerwiec 2024 11:27

Pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich w USA studentów z Krakowa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Międzynarodowy sukces studentów z Krakowa Międzynarodowy sukces studentów z Krakowa fot: pioxabay

Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) osiągnęli spektakularny sukces, zdobywając pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych.

Czego się dowiesz:

  • Jaki sukces osiągnęli studenci AGH w zawodach łazików marsjańskich?
  • Jakie zadania musiał wykonać łazik Kalman podczas zawodów?
  • Co oznacza zwycięstwo AGH dla międzynarodowej pozycji Polski w dziedzinie robotyki?
  • Ile drużyn wzięło udział w finale zawodów University Rover Challenge?

Historyczne zwycięstwo AGH

Zespół AGH Space Systems, reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą, pokonał międzynarodową konkurencję, zdobywając najwyższą pozycję na podium. "Po raz pierwszy w historii AGH Space Systems i Kalman zajęli najwyższe miejsce na podium zawodów University Rover Challenge w USA. Rywalizacja była zaciekła - zespół z AGH pokonał o niecały punkt zeszłorocznego zwycięzcę," przekazała uczelnia.

"Po raz pierwszy w historii AGH Space Systems i Kalman zajęli najwyższe miejsce na podium zawodów University Rover Challenge w USA. Rywalizacja była zaciekła - zespół z AGH pokonał o niecały punkt zeszłorocznego zwycięzcę." - Krakowska uczelnia

Misje konkurencji

W ramach zawodów drużyny miały do wykonania serię skomplikowanych zadań, odzwierciedlających realne warunki marsjańskie. Studenci AGH wyróżnili się w trzech kluczowych misjach: Science Mission, gdzie łazik Kalman zbadał próbki gleby pod kątem oznak życia; Equipment Servicing Mission, testującej umiejętności manualne manipulatora łazika; oraz Autonomous Navigation Mission, wymagającej od łazika autonomicznego przemierzania trudnego terenu.

Globalny kontekst i znaczenie zawodów

University Rover Challenge to jedne z największych i najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie, które przyciągają uczestników z różnych krajów. W finale zawodów wzięło udział 38 drużyn z całego świata, a miejsce zawodów - Mars Research Desert Station w Utah - doskonale odwzorowuje warunki panujące na Marsie.

Zwycięstwo AGH w University Rover Challenge stanowi nie tylko potwierdzenie wysokiego poziomu kształcenia na tej krakowskiej uczelni, ale również przyczynia się do promocji Polski jako kraju o rosnących kompetencjach w dziedzinie robotyki i eksploracji kosmicznej.

źródło: Dziennik Polski