poniedziałek, 10 czerwiec 2024 16:20

Rzeczoznawca przed sądem za poświadczenie nieprawdy po pożarze archiwum w Krakowie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rzeczoznawca poznawany w Krakowie Rzeczoznawca poznawany w Krakowie Zdjęcie redakcyjne

W Krakowie rozpoczął się proces rzeczoznawcy ds. ochrony przeciwpożarowej oskarżonego o poświadczenie nieprawdy w dokumentach po pożarze archiwum miejskiego, który zniszczył dwie hale dokumentacji.

Czego się dowiesz:

  • Kto jest oskarżony w procesie związanym z pożarem archiwum miejskiego w Krakowie?
  • Jakie zarzuty postawiono rzeczoznawcy ds. ochrony przeciwpożarowej?
  • Co było przyczyną błędów w dokumentacji według oskarżonego rzeczoznawcy?
  • Jakie są dalsze kroki w procesie sądowym dotyczącym pożaru archiwum w Krakowie?
  • Jakie konsekwencje miał pożar dla Archiwum Miasta Krakowa?

Początek procesu i oskarżenia

W lutym 2021 roku pożar w Archiwum Miasta Krakowa zniszczył blisko 20 km bieżących akt. W związku z tą katastrofą Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy rozpoczął proces przeciwko Andrzejowi H., rzeczoznawcy ds. ochrony przeciwpożarowej. Andrzej H. jest oskarżony o poświadczenie nieprawdy w dokumentach związanych z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi budynku. Oskarżony zaprzecza zarzutom, twierdząc, że działał zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami i że błędy w dokumentach były jedynie omyłkami pisarskimi.

Wyjaśnienia oskarżonego

Podczas rozprawy Andrzej H. tłumaczył, że błędnie wpisane dane o obciążeniu ogniowym były wynikiem pomyłki, a nie świadomego zamiaru wprowadzenia w błąd. Podkreślił również, że w 2017 roku, gdy dokonywał uzgodnień, nie wymagano jeszcze sporządzania scenariusza pożarowego dla archiwum. Ponadto zaznaczył, że w trakcie budowy zastosowano urządzenia gaśnicze innego producenta niż uzgodnione, co według niego powinno skutkować ponownym uzgodnieniem projektu.

Kontekst i dalsze kroki

Proces w Krakowie to jedno z wielu postępowań związanych z pożarem archiwum. Śledztwo wciąż trwa i dotyczy zarówno rzeczoznawców, jak i innych osób zaangażowanych w proces budowy i zabezpieczeń archiwum. Kolejna rozprawa, planowana na wrzesień, przewiduje przesłuchanie biegłych, którzy ocenią zarzuty stawiane Andrzejowi H. i innym oskarżonym.

źródło: TVP Kraków