wtorek, 21 maj 2024 17:02

Proces Tadeusza P. za zabójstwa i usiłowanie zabójstwa z przeszłości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Proces Tadeusza P. Proces Tadeusza P. fot: pixabay

Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krośnie akt oskarżenia przeciwko Tadeuszowi P., któremu zarzuca popełnienie siedmiu przestępstw, w tym dwóch zabójstw oraz usiłowania zabójstwa. Sprawy te, choć sięgają lat 80. i 90., dopiero teraz doczekają się rozstrzygnięcia sądowego.

Czego się dowiesz:

  • Jakie zarzuty postawiono Tadeuszowi P. przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie?
  • O jakie zabójstwa i usiłowanie zabójstwa jest oskarżony Tadeusz P.?
  • Jaka jest rola Marka Pomykały w sprawie przeciwko Tadeuszowi P.?
  • Jakie konsekwencje prawne grożą Tadeuszowi P. za jego przestępstwa?
  • Kiedy i gdzie znaleziono ciało jednej z ofiar Tadeusza P.?

Szczegóły oskarżeń

Tadeusz P. jest oskarżony o morderstwo Krzysztofa P. w 1985 roku, którego ciało odnaleziono w Jeziorze Solińskim w Polańczyku. Drugim zarzutem jest zabójstwo dziennikarza Marka Pomykały w 1997 roku, którego uduszenie miało miejsce w Wołkowyi. Prokuratura przedstawiła także zarzuty usiłowania zabójstwa Ewy P. w 2016 roku, którą próbowano otruć dodając truciznę do jej napojów, a później rtęć do papierosów.

Przestępstwa dodatkowe

Oprócz zarzutów związanych z zabójstwami i usiłowaniem zabójstwa, Tadeuszowi P. zarzucono także przestępstwa przeciwko ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii oraz fałszowanie dokumentów. Oskarżony, który ma obecnie 63 lata, został aresztowany w listopadzie 2022 roku i pozostaje w tymczasowym areszcie. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Działalność dziennikarska Marka Pomykały

Marek Pomykała, znany dziennikarz „Gazety Bieszczadzkiej”, zaginął w 1997 roku podczas pracy nad materiałem o przeszłości kryminalnej Tadeusza P., w tym o wypadku drogowym spowodowanym przez oskarżonego w 1985 roku. Po zaginięciu dziennikarza jego samochód znaleziono w pobliżu zapory solińskiej. Przypuszcza się, że śmierć Pomykały mogła być powiązana z jego śledztwem dziennikarskim.

Rozprawa nad Tadeuszem P. zbliża się, co może rzucić nowe światło na tajemnicze zdarzenia sprzed lat, które wstrząsnęły lokalną społecznością i miały głęboki wpływ na ofiary oraz ich rodziny.

źródło: Gazeta Krakowska