wtorek, 07 maj 2024 15:47

Syryjczycy z podrobionymi dokumentami w Krakowie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zatrzymanie Syryjczyków przez Straż Graniczną Zatrzymanie Syryjczyków przez Straż Graniczną fot: pixabay

Straż Graniczna w Krakowie-Balicach zatrzymała dwóch obywateli Syrii, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę Polski, korzystając z podrobionych włoskich dokumentów tożsamości. Mężczyźni, w wieku 20 i 24 lata, zostali zatrzymani podczas próby wjazdu do kraju samolotem z Aten.

Czego się dowiesz:

  • Jakie zdarzenie miało miejsce na lotnisku w Balicach?
  • Jakie dowody fałszerstwa znaleziono u Syryjczyków podczas kontroli?
  • Jakie kary nałożono na zatrzymanych obywateli Syrii?
  • Jakie postępowania administracyjne wszczęto wobec zatrzymanych?
  • Jakie wyzwania dla bezpieczeństwa granicznego podkreśla to zdarzenie?

Fałszywe dokumenty na lotnisku

Podczas kontroli granicznej młodsi mężczyźni przedstawili podrobione włoskie dowody osobiste. Dokładna analiza dokumentów przez funkcjonariuszy Straży Granicznej szybko ujawniła ich fałszywość. Jak się okazało, dane zawarte w dokumentach nie zgadzały się z informacjami dostępnymi w międzynarodowych systemach poszukiwawczych. Co więcej, dane daktyloskopijne jednego z mężczyzn, 20-latka, były już znane w systemach jako dane obywatela państwa trzeciego z nakazem powrotu.

Dalsze postępowanie i kary

Zarówno 20-latek, jak i jego 24-letni towarzysz, przyznali się do posługiwania się sfałszowanymi dokumentami i zgodzili się na dobrowolne poddanie się karze. "Za popełnione przestępstwa cudzoziemcom wymierzono grzywny po 1500 zł oraz pokrycie kosztów postępowania sądowego," informuje Tomasz Jarosz z zespołu prasowego Straży Granicznej. Dodatkowo, Komendant Placówki SG w Krakowie-Balicach wszczął postępowania administracyjne mające na celu zobowiązanie obywateli Syrii do powrotu do kraju pochodzenia.

"Za popełnione przestępstwa cudzoziemcom wymierzono grzywny po 1500 zł oraz pokrycie kosztów postępowania sądowego," - Tomasz Jarosz, zespołu prasowego Straży Granicznej.

Znaczenie zatrzymań dla bezpieczeństwa

Zatrzymanie dwóch Syryjczyków jest kolejnym przypadkiem próby nielegalnego wjazdu do Polski z użyciem podrobionych dokumentów w ostatnim czasie. Podkreśla to ciągłe wyzwania, przed którymi stoją służby graniczne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego kraju oraz zarządzania migracją.

źródło: Love Kraków