piątek, 26 kwiecień 2024 16:59

Zoptymalizuj przepływ pacjenta za pomocą medycznych platform SaaS wyposażonych w AI

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
placówki medyczne placówki medyczne pixabay

Częstotliwość wizyt pacjentów w szpitalach, ośrodkach medycznych i poliklinikach może się znacznie wahać i być całkowicie nieprzewidywalna, zwłaszcza na oddziałach ratunkowych. Nieco bardziej stabilna może być w klinikach dermatologicznych lub gabinetach stomatologicznych.

Zarządzanie przepływami pacjentów odwiedzających placówki medyczne to świetny sposób na stworzenie możliwości zwiększenia wydajności operacyjnej i rentowności, przy jednoczesnym zapewnieniu płynnej podróży pacjenta od przyjęcia do wypisu. Poniżej omówimy bardziej szczegółowo, w jaki sposób można jakościowo poprawić zarządzanie przepływami pacjentów.

Co to jest przepływ pacjenta?

Najpierw jasno zdefiniujmy pojęcie przepływu pacjenta. Jest to zatem proces, który rozpoczyna się od przybycia pacjenta do szpitala lub umówienia wizyty, a kończy na etapie wypisu ze szpitala. Przepływ pacjenta może obejmować wiele różnych aspektów, w tym: zarządzanie przepływem pacjenta, materiałami i zasobami, których lekarze używają w procesie opieki nad pacjentem, a także różne procesy operacyjne i istniejące systemy cyfrowe.

Zrozumienie, w jaki sposób pacjenci poruszają się w placówkach opieki zdrowotnej, pomoże Ci określić, jak działają procesy operacyjne. Zrozumiesz także, gdzie są możliwości znacznej poprawy sytuacji i jakie zasoby można wykorzystać, aby zoptymalizować alokację zasobów i efektywnie zarządzać przepływami odwiedzających.

Główne cechy medycznych platform SaaS

Mając w planach rozwój własnego produktu SaaS dla biznesu z sektora opieki zdrowotnej, niezależnie od rodzaju i cech tego produktu, musisz jasno określić, jakie zadania ma rozwiązywać i jakie funkcje będzie oferować użytkownikom. Oczywiście, aby Twój projekt odniósł jak największy sukces, musisz zaoferować swoim klientom coś nowego i unikalnego – coś, co sprawi, że Twoja platforma SaaS będzie lepsza od podobnych produktów konkurencji. Są jednak pewne cechy, które musi posiadać większość rozwiązań tego typu:

 • Zarządzanie danymi pacjentów. Znaczna część ośrodków i przychodni medycznych posiada portale z oprogramowaniem, które pozwalają im w wygodny sposób przechowywać i zarządzać wszystkimi ważnymi danymi dotyczącymi swoich pacjentów. Masz możliwość wdrożenia funkcjonalności, które pozwolą Ci dodawać, edytować, przeglądać i eksportować dokumenty takie jak dokumentacja medyczna, historia choroby czy recepta. Dzięki temu znacząco ułatwisz funkcjonowanie placówki medycznej, a jednocześnie będziesz mógł wynieść jakość usług medycznych na nowy poziom.
 • Wystawianie recept elektronicznych. Taka funkcja może przydać się nie tylko pacjentowi, ale także lekarzowi czy farmaceucie. Możliwość wystawienia e-recepty poprzez platformę SaaS umożliwia lekarzowi dostęp do wcześniej przepisanych leków. Ponadto, dla pacjentów i pracowników aptek obsługa elektronicznej formy recepty będzie wygodniejsza i łatwiejsza niż w przypadku tradycyjnych recept papierowych.
 • Analityka szpitalna. Będziesz miał możliwość uzupełnienia istniejących platform SaaS o dodatkowe narzędzia, które pomogą analizować procesy pracy placówek medycznych. Będziesz mógł na bieżąco monitorować, jak zmienia się liczba Twoich pacjentów i odwiedzających, harmonogram pracy lekarzy i pielęgniarek, kontrolować dostępny stan magazynowy itp. Wyniki analiz pomogą administratorom i menedżerom podejmować trafniejsze i skuteczniejsze decyzje.
 • Zarządzanie rozliczeniami i płatnościami. Placówki medyczne świadczące swoim gościom usługi odpłatne również mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo transakcji i zapewnić maksymalną wygodę dokonywania płatności. Warto zatem uzupełnić swoją platformę SaaS o odpowiednią funkcjonalność. W szczególności zespół programistów może dodać różne metody płatności (na przykład kartami bankowymi lub za pośrednictwem systemów płatności PayPal, Stripe, Apple Pay lub Google Pay).
 • Możliwość podłączenia do biosensorów i urządzeń inteligentnych. Ponieważ zapotrzebowanie na zdalne monitorowanie pacjentów stale rośnie, coraz więcej firm z branży opieki zdrowotnej decyduje się na rozwiązania IoT. W tym przypadku platforma medyczna SaaS powinna umożliwiać gromadzenie, przechowywanie i analizę otrzymanych danych.

Optymalizacja przepływu pacjenta z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Platforma SaaS wyposażona w sztuczną inteligencję jest niezwykle skutecznym narzędziem, które umożliwia ośrodkom medycznym, przychodniom i innym podmiotom świadczącym usługi zdrowotne zwiększenie poziomu efektywności i poprawę wyników ich działalności.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wiele sposobów wykorzystania sztucznej inteligencji do jakościowej optymalizacji przepływu pacjenta w placówce opieki zdrowotnej. Niektóre popularne platformy umożliwiają:

 • Prognozowanie zapotrzebowania pacjentów. Sztuczną inteligencję można wykorzystać do analizowania danych dotyczących historii leczenia pacjenta w celu odkrycia kluczowych wzorców w żądaniach pacjentów. Takie dane można wykorzystać do przewidywania przyszłego zapotrzebowania i zapewnienia, że ​​placówka opieki zdrowotnej będzie dysponować niezbędnymi zasobami.
 • Planowanie wizyty. Ponadto sztuczna inteligencja może pomóc w opracowaniu algorytmów inteligentnego planowania, które uwzględnią priorytety pacjentów, dostępność lekarzy i wiele innych czynników. Znacząco skróci to czas oczekiwania i zwiększy zadowolenie pacjentów.
 • Kierowanie pacjentów. Podobnie sztuczna inteligencja może opracować inteligentne algorytmy kierowania pacjentów, które skierują pacjentów do odpowiednich lekarzy lub oddziałów placówek medycznych.
 • Zarządzanie przepływem pacjenta w czasie rzeczywistym. Sztuczna inteligencja pozwoli Ci monitorować przepływ pacjenta w czasie rzeczywistym i wykrywać wszelkie problemy na czas.

Dzięki skutecznej optymalizacji przepływu pacjenta przy pomocy możliwości sztucznej inteligencji, podmiot świadczący usługi medyczne będzie mógł uzyskać szereg korzyści, w szczególności:

 • Skrócenie czasu oczekiwania. Usprawniając przepływ pacjenta dzięki sztucznej inteligencji, skracasz czas oczekiwania na wizyty, procedury medyczne i nie tylko.
 • Zwiększenie zadowolenia pacjentów. Skracając czas oczekiwania i poprawiając ogólną jakość opieki nad pacjentem, możesz znacznie poprawić satysfakcję pacjenta.
 • Zwiększona wydajność. Optymalizując przepływ pacjenta z wykorzystaniem AI, osiągasz to, że Twój ośrodek medyczny lub przychodnia zaczyna działać sprawniej i poprawia swoje wyniki.
 • Redukcja kosztów. Jeśli sztuczna inteligencja skróci czas oczekiwania i zwiększy wydajność, pomoże to podmiotowi świadczącemu opiekę zdrowotną znacznie obniżyć ogólne koszty.