sobota, 16 grudzień 2023 12:10

Dlaczego wartość Twojej firmy może być niższa, niż myślisz?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
wyceną przedsiębiorstwa wyceną przedsiębiorstwa Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Umiejętna wycena przedsiębiorstwa jest jedną z kluczowych kompetencji współczesnych biznesów – zarówno w kontekście ich bieżącej działalności, jak i planowanego rozwoju. Istnieje kilka czynników, które mogą powodować przeszacowanie lub niedoszacowanie wartości firmy. Co sprawia, że wycena firmy nie odzwierciedla jej faktycznej wartości?

 

Czym jest wartość firmy i od czego ona zależy?

Wartość firmy jest wskaźnikiem odzwierciedlającym zdolność danego podmiotu do 

generowania zysków, przyciągania inwestorów oraz utrzymania konkurencyjności rynkowej. Uzależniona jest od szeregu czynników, wśród których najważniejsze są rentowność, płynność finansowa i efektywność operacyjna. Nie bez znaczenia jest też różnorodność oferty produktów lub usług, a także strategia marketingowa i wizerunek firmy. Również elastyczność względem zmieniających się warunków rynkowych wpływa na ocenę biznesu. 

Co sprawia, że realna wartość firmy różni się od zakładanej?

Rzeczywista wartość firmy może być niekiedy niższa od jej wyceny – a to wynikać może z kilku różnych powodów. Omawiamy najistotniejsze czynniki, które mogą powodować rozbieżności.

1.    Błędne prognozy finansowe

Jedną z kluczowych przyczyn niezgodności między wyceną przedsiębiorstwa a jego realną wartością jest bazowanie na zbyt optymistycznych prognozach dotyczących możliwości wzrostu biznesu i zdolności generowania zysków. Przy błędnych założeniach rzeczywista wartość wycenianej firmy może okazać się niższa. 

2.    Zawyżona wartość aktywów

Kolejnym z powodów różnic między wyceną przedsiębiorstwa a jego faktyczną wartością są zawyżone aktywa. W przypadku, gdy dany podmiot zawyża wartość posiadanych aktywów, takich jak nieruchomości czy sprzęt, to może to skutkować przeszacowaniem wartości firmy. 

3.    Brak zarządzania ryzykiem

Częstym problemem jest brak efektywnego zarządzania ryzykiem – zwłaszcza dotyczącym rynku, na którym działa wyceniane przedsiębiorstwo. Wycena firmy, która funkcjonuje w środowisku postrzeganym jako bardziej ryzykowne, może nie oddawać w pełni prawdziwej wartości podmiotu. 

4.    Ignorowanie sytuacji rynkowej

Dynamiczne zmiany w otoczeniu rynkowym również mogą wpłynąć na rzeczywistą wartość firmy. Różnice między wyceną przedsiębiorstwa a jego rzeczywistą wartością mogą dotyczyć zwłaszcza tych podmiotów, które nie wykazują się elastycznym podejściem i nie dbają o zachowanie konkurencyjności.

Jak prawidłowo ustalić wartość firmy?

Wartość firmy jest złożonym zagadnieniem – potencjalne różnice między zakładaną a rzeczywistą wartością mogą wynikać z wielu czynników, które należy uwzględnić w procesie wyceny przedsiębiorstwa. Skrupulatna analiza sytuacji jest z tego powodu kluczowa dla dokładnej oceny wartości firmy. Wycenę danego podmiotu gospodarczego warto powierzyć ekspertom – na przykład firmie CMT Advisory, która zapewnia kompleksowe wsparcie i indywidualne podejście przy ustalaniu wartości firmy. 

 • Najbardziej poszukiwane zawody w Holandii - Prezentacja zawodów z dużym zapotrzebowaniem na pracowników
  Najbardziej poszukiwane zawody w Holandii - Prezentacja zawodów z dużym zapotrzebowaniem na pracowników

  Marzysz o pracy w Holandii? Szukasz stabilnego zatrudnienia i atrakcyjnych warunków pracy? Dobra wiadomość jest taka, że holenderski rynek pracy jest pełen możliwości! W tym artykule przedstawimy Ci listę najbardziej poszukiwanych zawodów w Holandii, wraz z krótkim opisem specyfiki pracy i wymagań.

  Written on sobota, 17 luty 2024 14:54
 • Tablice manipulacyjne dla dzieci
  Tablice manipulacyjne dla dzieci

  Dbając o harmonijny rozwój dziecka od najmłodszych lat, warto wybierać zabawki, które wspomagają ten proces. Jedną z ciekawych propozycji jest tablica manipulacyjna. Co to takiego i jakie są zalety z korzystania z niej?

  Written on sobota, 20 styczeń 2024 15:11
 • Dlaczego manicure hybrydowy odpada?
  Dlaczego manicure hybrydowy odpada?

  Spotkałaś się kiedyś z sytuacją, kiedy Twój manicure hybrydowy zaczął się kruszyć, odpryskiwać lub odpadać od płytki już na drugi dzień, lub po kilku dniach? Doskonale znamy ten problem! Dotyczy on najczęściej nieodpowiedniego przygotowania płytki paznokcia już na samym początku stylizacji lub pominięcia wybranych produktów, których zadaniem jest zapewnienie satysfakcjonującego efektu.

  Written on piątek, 12 styczeń 2024 16:39
 • Ewidencja czasu pracy online - dlaczego warto ją wprowadzić w Twojej firmie?
  Ewidencja czasu pracy online - dlaczego warto ją wprowadzić w Twojej firmie?

  Ewidencja czasu pracy online staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród firm, które chcą skutecznie zarządzać czasem swoich pracowników. Dzięki tej nowoczesnej technologii możliwe jest śledzenie i rejestrowanie godzin przepracowanych przez pracowników, co pozwala na efektywniejsze planowanie zasobów ludzkich oraz optymalizację kosztów. Dlatego warto zastanowić się nad wprowadzeniem systemu ewidencji czasu pracy online również w Twojej firmie.

  Written on wtorek, 09 styczeń 2024 14:53
 • Innowacyjne drzwi przeciwpożarowe łączące bezpieczeństwo i estetykę
  Innowacyjne drzwi przeciwpożarowe łączące bezpieczeństwo i estetykę

  Alufire, działająca na rynku od 1993 roku, to firma z długą historią i solidnym doświadczeniem w produkcji stolarki aluminiowej. W ciągu pierwszych 11 lat swojego istnienia firma z sukcesem dostarczała systemowe wyroby aluminiowe dla prestiżowych budynków w Polsce. Od 2004 roku skoncentrowała się głównie na wyrobach przeciwpożarowych, współpracując z czołowymi firmami branżowymi na polskim i zagranicznym rynku.

  Written on środa, 27 grudzień 2023 17:49