środa, 23 sierpień 2023 15:55

Kartonowanie - Kluczowy etap w procesie pakowania - Wyjaśnienie znaczenia i korzyści.

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
kartonowanie kartonowanie Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Kartonowanie - nazwa wydawałoby się mówiąca wszystko, a jednak mogąca niektórym z czytelników sprawiać pewne problemy bądź też wprawiać ich w konsternację. Dlatego też w ramach dzisiejszego artykułu postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej czym jest ten proces oraz jakie korzyści za sobą niesie. Serdecznie zapraszamy do jego lektury!

 

W najprostszy możliwy sposób stwierdzić można, iż kartonowanie jest procedurą wykonywaną maszynowo lub w sposób manualny, której zadaniem jest zabezpieczenie produktów mających następnie trafić do konsumenta bądź też do sklepów przy pomocy opakowania wykonanego z kartonu albo materiału pochodnego.

Jej przeprowadzenie to gwarancja, że wyroby będą odpowiednio chronione przed wahaniami temperatur, uszkodzeniami mechanicznymi, czy też niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, których niejednokrotnie nie da się uniknąć, a które mogą znacznie pogorszyć jakość produktu albo nawet sprawić, iż nie będzie się on nadawał do sprzedaży.

Kartonowanie może także zostać wykorzystane jako metoda zgromadzenia pojedynczych elementów składowych danego wyrobu w jednym miejscu i złożenia ich w opakowaniu zbiorczym. Aby proces ten przebiegał możliwie jak najwydajniej oraz bez jakichkolwiek problemów, warto do jego realizacji wykorzystać tak zwane kartoniarki, a więc urządzenia, których zadaniem jest pobranie wyrobów z taśmy produkcyjnej, zamknięcie ich zawczasu przygotowanym lub też złożonym w danej chwili kartonie, a następnie przekazanie ich do paletowania.

Z radością zauważamy, że na przestrzeni ostatnich lat kartoniarki stały się elementami podstawowego wyposażenia rozlicznych zakładów przetwórczych oraz produkcyjnych. Jak informują sami ich właściciele, jedną z ich kluczowych zalet jest możliwość znacznego zaoszczędzenia czasu, jak również optymalnego wykorzystania przestrzeni produkcyjnej, co często nie było możliwe w przypadku starszych, znacznie większych oraz mniej wydajnych kartoniarek będących prekursorami tych stosowanych obecnie.

Posiadacze nadmienionych urządzeń chwalą je także za możliwość uzyskiwania dużej ilości powtarzalnych oraz idealnie dostosowanych do specyfiki produktu opakowań, co zagwarantuje ich estetyczny wygląd po tym, jak trafią do sprzedaży. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość zagwarantowania produkowanym wyrobom pełni bezpieczeństwa podczas transportu, składowania i prezentacji w sklepie - szczególnie jeżeli mowa o branży spożywczej.

Obecnie dostępne maszyny cechują się też niewielką awaryjnością. Sprawia to że nawet jeżeli są one użytkowane niemal nieprzerwanie i podczas każdego cyklu wytarzają kilkadziesiąt do nawet kilkuset opakowań kartonowych, to istnieje jedynie niewielkie ryzyko, że jakiekolwiek ich komponenty odmówią posłuszeństwa albo że koniecznym okaże się wezwanie profesjonalnego serwisanta celem usunięcia zidentyfikowanej usterki.

Czy warto więc postawić na kartoniarki? Jeżeli zależy nam na przyspieszeniu procedury pakowania oraz zminimalizowaniu czasu jaki proces ten zajmuje, uważamy, że nie ma co z taką inwestycją zwlekać, jako że okaże się ona bez wątpienia nad wyraz opłacalna!