wtorek, 23 kwiecień 2024 15:19

Nowa tężnia solankowa w planach Krakowa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Trzecia tężnia solankowa w Krakowie Trzecia tężnia solankowa w Krakowie fot: pixabay

WW odpowiedzi na rosnące zainteresowanie naturalnymi metodami zdrowotnymi, Kraków wzbogaci się o trzecią tężnię solankową. Nowa konstrukcja powstanie niedaleko Łąk Nowohuckich przy ul. Padniewskiego, a inicjatywa ta została sfinansowana przez mieszkańców miasta w ramach budżetu obywatelskiego.

Czego się dowiesz:

  • Gdzie w Krakowie powstanie nowa tężnia solankowa?
  • Kiedy zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę budowy nowej tężni solankowej?
  • Jakie korzyści zdrowotne oferują tężnie solankowe?
  • Jakie minerały znajdują się w aerozolach wytwarzanych przez tężnie?
  • Kiedy planowane jest uruchomienie tężni przy ul. Padniewskiego w Krakowie?

Przetarg na wykonawcę rozpoczęty

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ogłosił przetarg na budowę nowej tężni solankowej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 6 maja do godziny 11:00. Projekt, który zdobył aprobatę wśród mieszkańców, ma na celu nie tylko wzbogacenie infrastruktury rekreacyjnej miasta, ale także dostarczenie korzyści zdrowotnych dla jego użytkowników.

Korzyści zdrowotne i działanie tężni

Tężnie solankowe są cenione za ich prozdrowotne właściwości. Tworzą one mikroklimat zbliżony do morskiego, a godzinny spacer w ich pobliżu dostarcza ilość jodu równoważną trzem dniam pobytu nad morzem. Dzięki naturalnemu procesowi wytwarzania mgły wodnej z roztworu solankowego, aerozole zawierające jod, brom, magnez i inne minerały mają pozytywny wpływ na zdrowie, szczególnie rekomendowane są dla osób po chorobach, palaczy czy pracujących w trudnych warunkach.

Oczekuje się, że nowa tężnia solankowa stanie się popularnym miejscem wypoczynku i terapii naturalnej dla mieszkańców Krakowa i turystów. Tężnie przy ul. Padniewskiego dołączą do istniejących już obiektów tego typu na Bagrach i przy Zalewie Nowohuckim, które zostaną ponownie uruchomione po przerwie zimowej pod koniec kwietnia.

źródło: krakow.pl