poniedziałek, 08 lipiec 2024 16:44

Pasażerka potrącona przez hulajnogę w Bronowicach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
MPK apeluje o ostrożność MPK apeluje o ostrożność Fot: pixabay

MPK apeluje do użytkowników hulajnóg o zachowanie ostrożności w rejonie przystanków po wypadku, do którego doszło dzisiaj w Bronowicach. Mężczyzna kierujący elektryczną hulajnogą potrącił pasażerkę, która doznała poważnego urazu nogi.

Czego się dowiesz:

  • Jakie były okoliczności wypadku na przystanku Lindego?
  • Jakie obrażenia doznała poszkodowana pasażerka?
  • Jakie przepisy dotyczą użytkowników hulajnóg elektrycznych?
  • Co apeluje MPK do użytkowników hulajnóg po wypadku w Bronowicach?

Szczegóły wypadku

Dzisiaj, o godz. 11.39 na przystanku Lindego w kierunku Mydlnik doszło do potrącenia pieszej przez mężczyznę jadącego hulajnogą elektryczną. Poszkodowana kobieta została uderzona tuż po wyjściu z autobusu, co spowodowało poważny uraz nogi. W wyniku zdarzenia obrażeń doznały również dwie osoby jadące hulajnogą, ojciec z synem.

"Nie można pędzić hulajnogą chodnikiem bez zwracania uwagi na to, co dzieje się wokół" – napisało MPK na Facebooku, przypominając o konieczności ostrożności w rejonie przystanków.

Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

MPK przypomina, że od 2021 roku przepisy jasno regulują obowiązki użytkowników hulajnóg elektrycznych. Osoby poniżej 10. roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną, z wyjątkiem jazdy w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku 10-18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Osoby powyżej 18. roku życia mogą jeździć bez takich ograniczeń.

Hulajnogi elektryczne powinny poruszać się po ścieżkach rowerowych lub pasach dla rowerów. Na drogę mogą wyjechać tylko wtedy, gdy nie ma infrastruktury rowerowej, a dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h. Na chodniku można jechać jedynie, jeśli nie ma infrastruktury rowerowej, a dopuszczalna prędkość na drodze jest wyższa niż 30 km/h. Hulajnogą elektryczną można jechać maksymalnie 20 km/h, a na chodniku prędkość musi być zbliżona do prędkości pieszego.

Apel MPK

Miejski przewoźnik apeluje o przestrzeganie przepisów i zwracanie uwagi na pieszych, zwłaszcza w rejonie przystanków. Przypomina również, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych mają obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym na chodnikach i nie mogą im utrudniać ruchu.

źródło: Love Kraków